Kent Yaşamı
Perakende ve eğlence dünyasına yönelik tasarım liderlerinden biri olan CampbellRigg perakende ortamlarının geliştirilmesine kendini adamıştır. Bu yazıda bizler coşkulu karışık unsurların kullanılmasıyla tıpkı Forum Steglitz, Berlin tasarımında da görüldüğü gibi alışveriş mağazası merkezlerinin yenileştirilmesine yönelik yaklaşımımızı ele alacağız. Bizler öncelikle sosyal etkileşimi ve günümüzün bilgili ve sezgili tüketicilerinin günlük yaşamlarinin çeşitli unsurlarını teşvik eden tasarımlara önem vermekteyiz.

we work in partnership to breathe life into retail development programmes

Yıllar boyu kentlerin eteklerinde görev yapan tasarımcılar giderek kentlere yöneliyorlar. Tüketiciler kent yaşamının uygunluğunu ve beraberinde getireceği coşkuyu talep ediyorlar. Tüketiciler animasyonla zenginleştirilmiş olan caddeler, kalabalık parklar, perakende unsurlar, ofis binaları ve ikametgâh amaçlı binalardan oluşan toplumlarda yaşamak istiyorlar. Bu eğilim devam ettiği sürece imarcılar ve planlayıcılar yüksek kaliteli kalıcı kentsel ortamlardaki tasarımlardan ders çıkararak bunları yeni kentin dış bölgelerine, kenar mahallelere ve şirket kampuslarına uygulayacaklardır. Günümüz yüksek kaliteli teknolojisinin merkezinde holistik kentsel alışveriş merkezi tasarımı insanlarla mekânlar arasında güçlü bağlantılar oluşturmaktadır. Bu bağlantılar insanlara dost olan iyi tasarım perspektifiyle ve geleneksel açık meydanlardan yararlanan kamusal alanlarla, yoğun kamu nakliyesiyle ve bunları mantıksal olarak kullanan bir karma anlayışla elde edilmektedir. Bu bağlantı unsurlarının belirlenmesi suretiyle desinatörler imarcıların projelerine yönelik günlük fonksiyonların ötesine giden amaçlarını elde etmesine yardımcı olabilmekte ve böylece projeyle toplum arasında işbirliği niteliği taşıyan ve sürekli devam edecek olan karlı bir bağın oluşturulmasına yardımcı olmaktadırlar.

Sketch of the external design proposal for Forum Steglizt Shopping Mall, Berlin

Hammerson için neler yaptık…
Hammerson GmbH (A.Ş) Almanya Berlin’de kent merkezinde alışveriş mağazası olan Forum Steglitz’in yenilenmesine yönelik olarak RTKL şirketinin önde gelen mimarlarına bu konuda görev verdi. Yönetim ekibi daha sonra CampbellRigg’den kentin dokusunun hayati bir unsuru ve kent merkezindeki perakende mevcudiyetin cesur bir mimari ifadesi olarak kent içindeki tasarım unsurlarının değiştirilmesini talep etti.

Bina farklı kullanım bolumleri olan ofisler, perakende üniteler, boş zaman aktivitelerinin değerlendirileceği mekânlar ve park bölgelerinden olusmaktadir.. Perakende faktorleri, hissedarlar için yüksek bir gelirinde temel unsurlari olarak görülmekteydi.

Sketches of the external roof structure and internal escalator bridge design proposals for Forum Steglizt Shopping Mall, Berlin

 

Çözüm
Biz tiyatro ile baglantili olarak ana caddede bulunan mağazaya yönelik perakende eğlence unsurları ile altı katta bulunan yuruyen merdivenlerin ikili yerleri ve diğer unsurlar birleştirip, İki adet eliptik cam sistemden oluşan çatı aydınlatmasında tavanda belirli boşluklar oluşturularak alışveriş mağazasının doğal ışıkla aydınlatılmasına olanak sağlaladik. Alisveriş merkezine olusturdugumuz kavisli giriş ise alışveriş merkezinin mimari yapısına güçlü bir ifade katarak önemli bir mimari unsur olarak Forum Steglitz’in dış ve iç mekânlarını tanımlamaktadır.

Lokasyon: Steglitz, Berlin, Almanya
Demografik unsurlar: Alışveriş merkezine 30 dakika yarıçap içerisinde yaşayan 938.000 lokal nüfus
Nüfus yoğunluğu: Kilometre başına 2.824 kişi.
Perakende ve insanların boş zamanlarını değerlendirecekleri eğlence tesisleri: toplam 80.246 metrekareden oluşan alışveriş merkezi.
Araç park yeri: 6.katta 500 alan 
Merkezde bulunan tesislerin içerdiği diğer unsurlar: Ofisler, insanların boş zamanlarını geçirecekleri eğlence unsurları ve perakende unsurları (süpermarket, oyuncak, elektrik ürünleri ve niş perakendeciler)
İnsanların boş zamanlarını geçirecekleri eğlence mekanlari olan: fitness merkezi, restoranlar ve barlar.

 

to work with us
click here

5 Beaumont Mews, Charlton King's Road, London NW5 2EQ UK Tel: + 44 (0)20 7284 1515

Contact us

CampbellRigg is hiring:

Business Development Executives
Account Executives
Senior Creative talent
Interior Designers and Branding Designers
Junior Creative talent

Please send message, curriculum vitae and portfolio

5 Beaumont Mews, Charlton King's Road, London NW5 2EQ UK Tel: + 44 (0)20 7284 1515

free call